Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի միջազգային քարտուղարության ընդլայնված կազմով հեռավար ձեւաչափով կայացած հոկտեմբերի 4-ի նիստին մասնակցել են կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Սիսակ Գաբրիելյանը, պատվիրակության անդամներ Ծովինար Վարդանյանը եւ Հրաչյա Հակոբյանը:
Սիսակ Գաբրիելյանն անդրադարձել է սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիային՝ ներկայացնելով վերջինիս հետեւանքները՝ զոհեր, կորուստներ ենթակառուցվածքների շրջանում, ռազմագերիների խնդիր:
ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Մաքսիմոս Խարակոպուլոսին՝ ընդունած հասցեական հայտարարության համար՝ կոչ անելով մյուս գործընկերներին նույնպես հասցեական դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները:

On October 4, the Head of the RA NA Delegation to the Interparliamentary Assembly on Orthodoxy (I.A.O.) Sisak Gabrielyan, the members of the Delegation Tsovinar Vardanyan and Hrachya Hakobyan took part in the Meeting of the I.A.O. International Secretariat in extended composition held in distant format.
Sisak Gabrielyan touched upon the military aggression launched by Azerbaijan against the sovereign territory of the Republic of Armenia on September 13, presenting the aftermath of the latter: victims, losses in the region of the infrastructure and problem of prisoners of war.
The Head of the RA NA Delegation thanked the Secretary General of the Assembly Maximos Charakopoulos for the adopted targeted statement, calling on the other colleagues also to condemn the operations of Azerbaijan targeted.